Plavba na Bornholm

Plavba z ostrova Bornholm přes Glowe do maríny Breege

Skip Navigation LinksÚvodní stránka > Jachting > Plavba na Bornholm 2009 > Z Bornholmu do Breege

Plavba na BornholmVe čtvrtek v půl sedmé ráno vyplouváme z Rønne a počasí se odmítá chovat podle předpovědi. Sice prší jak má, to by bylo v pořádku, ale vítr fouká ze severoseverozápadu místo od východu. Ale i když fučí odjinud než by měl, je to alespoň pěkná čtyřka, takže rychlostí přes sedm uzlů uháníme směrem k Rujáně.

Boje ArkonaBěhem dopoledne se vítr stáčí na severní a tak abychom nejeli přímo na zadní vítr, měníme kurz na mys Arkona a s kapitánem začínáme nad mapou uvažovat o tom, že jestli tenhle vítr vydrží, mohli bychom do večera dojet do Vitte na ostrově Hidensee a zítra si udělat výlet po ostrově. V půl dvanácté tedy měníme kurz na 250° a původně plánovanou marínu Glowe necháváme jako záložní přístav.

Plavba na BornholmO hodinu později jsme severně od útesu Königsstuhl, přestává pršet, mraky se trhají a vysvitlo slunce, ale vítr slábne na sedm uzlů, takže Vitte přestává vypadat reálně.

Bylo to mnohem lepší dopoledne, když pršelo a foukalo, než když teď sice svítí sluníčko, ale je skoro bezvětří. V půl třetí, když máme na dohled bóji Arkona, už vane od severu jenom lehká dvojka. A další hodina uplyne, než se k té bóji konečně doplácáme.

Od tří hodin máme s Lenkou službu u kormidla. Vítr úplně lehnul a největší starostí kormidelníka je, aby v těch vlnách udržoval plachty na správné straně lodi.

Po hodině nás to přestává bavit, balíme plachty a motorujeme na jih.

V šest večer přistáváme po 58 mílích plavby v Glowe a stejně jako v Ystadu stojíme u nejpodělanějšího mola v celé maríně. Tady za to nemohou kachny, ale rackové.

Plavba na Bornholm I v pátek vítr nečetl předpověď počasí. Místo předpovídané východní čtyřky vane severní dvojka.

Plavba na BornholmPřed devátou vyplouváme a motorujeme k mysu Arkona, kde měla za dob NDR v podzemních bunkrech velitelské stanoviště 6. námořní flotila, v půl jedenácté vztyčujeme plachty a plížíme se podél pobřeží.

Když v jedenáct nastupuji službu, je hlavním úkolem kormidelníka spíš lovit ty kozí dechy do plachty než udržovat přesný kurz. Jenže nás tlačí čas. Do šesti večer musíme být v Breege, aby nám nezavřela pumpa. Zhruba do oběda se tedy pokoušíme plachtit, ale pak to vzdáváme a znovu startujeme našeho naftového přítele.

Plavba na BornholmPo 37 mílích plavby, ze kterých se nám téměř tři míle podařilo ujet bez motoru, tankujeme ve čtyři odpoledne 24 litrů nafty a vyvazujeme se u mola v Breege.

Krásný týden na Baltu skončil.

Předchozí:Ostrov Bornholm

Nahoru ^

Creative Commons License
Miroslav Jaroš
Praha 8
Kontakt: Elektronická pošta, telefon 603 449 974
www.miroslavjaros.cz