Marina Skagen

Baltské moře | Jylland | Dánsko

Skip Navigation LinksÚvodní stránka > Jachting > Mariny na Baltu > Marina Skagen, Dánsko

Poloha: 57°43'07"N 010°35'19"E

Přístav Skagen je nejsevernějším přístavem v Dánsku. Zároveň je to také největší přístav na Jutském polostrově. Na západě sahá k pobřeží Severního moře, na východě ho omývají vody Baltu a z jihu se na něj sune 40 metrů vysoká písečná duna Råbjerg Mile.

Marina Blue Flag je umístěna ve vnitřním přístavu mezi molem číslo 1 a 2, kde je hloubka kolem 4 metrů.
Mola jsou pevná i plovoucí.
Na pevných molech jsou připojky elektřiny a na nábřeží jsou vodovoní stojany s dlouhou hadicí.
Pevná mola jsou v noci osvětlena.

Na WC a do umýváren je ve vyznačené provozní době vstup volný, sprchy jsou placené. V případě platby kartou obsluha připočítá příplatek 4,5% k ceně.

Turistické informační centrum naleznete v domě na druhé straně pobřežní silnice a přímo u maríny stojí bývalé sklady ryb z počátku minulého století, přestavěné na bary a rybí restaurace.

Marina Skagen, Baltic Sea, DenmarkKdyž se vydáte z přístavu nejbližší ulicí podél pobřeží na sever, dojdete po pár stovkách metrů k replice ohňového majáku z roku 1627.
Stojí na malém travnatém vršku a jeho provoz byl velice jednoduchý. V kovovém koši se zapálil oheň a pak se pomocí vahadla vytáhl do výšky, aby byl vidět z větší vzdálenosti. Jako palivo se původně používalo dřevo; později se přešlo na uhlí, protože nehořelo vysokým plamenem a maják tedy neshořel tak často.

Za loukou, směrem k městu, stojí další maják. Jmenuje se Bílý, pochází z roku 1747 a je to první dánský maják, který byl postaven z cihel.

Marina Skagen, Baltic Sea, DenmarkOd něj vede silnice k současnému majáku Skagen z roku 1858. Když vystoupáte jeho 210 schodů, budete odměněni nádherným výhledem. Západně odtud stojí nový maják Skagen West z poloviny minulého století.
Kdysi nejsevernější špičku Dánska vyznačovala také majáková loď Skagen Reef, ale tu už dávno zrušili.

Silnice z města kolem majáků končí na velkém parkovišti, kde je informační středisko a muzeum se stálou expozicí obrazů Axela Linda. Dál sice jezdí pro líné turisty traktorbus, ale nejlepší je jít přes písečné duny po pobřeží pěšky. Nebo si můžete půjčit koně.
Marina Skagen, Baltic Sea, DenmarkPo cestě spatříte několik německých betonových bunkrů z války a nakonec dojdete na nejsevernější bod Dánska. Z levé strany se na něj valí vlny Severního moře ze Skagerraku, z pravé vlny Baltu z Kattegatu a každý rok nanesou dalších deset metrů písku směrem ke Švédsku.

Nedaleko skagenské maríny naleznete prodejnu pracovních potřeb. Pokud netrváte na drahém značkovém jachtařském oblečení a postačí vám výbava pro profesionální rybáře na Severním moři, dá se zde nakoupit za velmi rozumné ceny.

Při prohlídce Skagenu se zatoulejte až na západní pobřeží do Gammel Skagen. To je původní rybářská osada, ze které se v průběhu staletí vyvinulo současné město. Už zde moc obyvatel nežije, ale středověké domky jsou zrekonstruovány na víkendové bydlení.

V okolí Skagenu se táhnou desítky kilometrů pláží a tam, kde Skagen neomývá moře, obklopují ho písečné duny, vřesoviště a rašeliniště. Proto si tohle romantické okolí zamilovali malíři a různí jiní umělci.
Ve městě si díky tomu můžete prohlédnout například dům Villa Pax, kde žil básník a malíř Holger Drachmann, zrekonstruovaný Anchers Hus s obrazy Michaela a Anny Ancherových nebo Muzeum Skagen s expozicí dalších místních, převážně impresionistických, malířů.
Až budete mít výtvarného umění dost, zkuste navštívit skagenské Muzeum přírodní historie, rybářský skanzen nebo jediné dánské muzeum plyšových medvědů. Milovníci piva by také neměli vynechat budovu bývalé městské elektrárny, ve které nyní sídlí místní pivovar.

Článek vyšel v časopisu Yacht 4/2011

Moje návštěva: 27.4.2010 (Plavba do Osla), 25.6.2013 (Plavba k polárnímu kruhu)

Odkazy: Skagen Guide, Sejlerens Marina Guide

Poslední aktualizace: 17.5.2014

Vyhledávání

Nahoru ^

Creative Commons License
Miroslav Jaroš
Praha 8
Kontakt: Elektronická pošta, telefon 603 449 974
www.miroslavjaros.cz