Plavba na Bornholm

Plavba z maríny Ystad do maríny Rønne na Bornholmu

Plavba na BornholmV úterý vyplouváme po sedmé hodině z Ystadu a cílem naší dnešní plavby je Rønne na Bornholmu.

Západně od maríny v Kåseberga mají Švédové na pobřeží vojenskou střelnici a včera, když jsme jeli na kolech okolo, na ní zrovna probíhaly střelby.

Plavba na BornholmProtože nestojíme o díru v plachtě, pečlivě se vyhýbáme zakázané oblasti vyznačené v mapě a podél švédského pobřeží míříme v jižním větru o rychlosti kolem 13 uzlů na východ.

Od deseti do dvanácti máme s Lenkou službu u kormidla a přesně když nám služba končí, vplouváme do koridoru rozdělené plavby mezi švédským pobřežím a Bornholmem.

Ostrov BornholmKupodivu na té mořské dvouproudové dálnici není ani moc veliký provoz.

Bornholm před přídí už začíná být pěkně vidět, jenom to panoráma kazí hromada ošklivých větráků, které lemují skoro celé pobřeží.

Plavba na BornholmPo levoboku necháváme marínu Hammerhavn, nad kterou se tyčí ruina hradu Hammershus, a k pobřeží se přibližujeme u přístavu Hasle.

Mé vyprávění o tom, že v městečku je muzeum uzení sleďů, kde se každé dopoledne udí várka čerstvých mořských živočichů a od oběda tam pak tyto praktické ukázky z muzeálního provozu prodávají ke konzumaci, kapitána ani posádku nepřesvědčilo k přistání.
Křižujeme tedy dál podle pobřeží na jih až do hlavního města Rønne.

Plachetnice v RønneJe úterý, 8. září 2009 17:05, log ukazuje 55 uplutých mil a ostrov Bornholm je dobyt.

Dánský správce přístavu asi není tak tolerantní jako jeho švédský kolega a nechce se nechat otravovat telefonem, takže když zrovna není v práci, lze přístavní poplatky zaplatit v parkovacím automatu, umístěném na zdi u záchodů.
Správce nebo automat vydá nálepku, na které je uvedeno číslo, doba stání a kódy pro vstup do umývárny.

Teď už víme, že nálepka nejde odlepit, když se přilepí na hladký laminát, takže příště jí asi vylepíme na kotvu. Tam se snad zbytky lepidla časem smyjí nebo odřou o dno.

Rønne, BornholmRønne, BornholmRønne, Bornholm
Marina Rønne, BornholmRønne, Bornholm  

Předchozí: Ystad a Kåseberga Následující: Ostrov Bornholm

Nahoru ^

Creative Commons License
Miroslav Jaroš
Praha 8
Kontakt: Elektronická pošta, telefon 603 449 974
www.miroslavjaros.cz