Marina Sassnitz

Baltské moře | Německo | Rujána

Skip Navigation LinksÚvodní stránka > Jachting > Mariny na Baltu > Marina Sassnitz, Německo

Poloha: 54°30'40"N 013°38'31"E

Z přístavu Sassnitz na východní straně ostrova Rujána vyplouvaly trajekty do Švédska, do Litvy a na Bornholm. Nový trajektový terminál je ale o dvě míle jižněji a starý přístav nyní patří rybářům, jachtařům a britské ponorce.

Rybářský přístav je v severní části přístavního bazénu. Protože Evropská unie zakázala místním rybářům téměř všechen rybolov, byla řada zdejších lodí přeměněna na rybí restaurace, které určitě stojí za návštěvu.
Jachtaři mohou stát buď u vnějšího mola, jež bylo se svou délkou 1,45 kilometru v době výstavby nejdelší na světě, nebo u plovoucích mol u nábřeží na západní straně přístavního bazénu.

Ponorka HMS Otus, vyvázaná u nábřeží, je britská útočná a strážní diesel-elektrická ponorka třídy Oberon, postavená v letech 1961-3 ve skotském Greenocku.
Má délku 90 metrů, šířku 8 metrů a při plném zatížení měla ponor 5,5 metru. Dosahovala rychlosti 12 uzlů na hladině a 17 uzlů pod hladinou a mohla se ponořit až do 300 metrů. V roce 1990 jí z Royal Navy vyřadili, několik let chátrala na vrakovišti v Portsmouth a nyní v Sassnitz slouží jako plovoucí námořní muzeum. Její návštěva je velmi zajímavá, ale nelze jí doporučit prostorově výraznějším osobám.

Ponorka HMS Otus Vedle ponorky stojí rybářský kutr Havel, hlavní exponát Fischerei und Hafenmuseum Sassnitz. Je to poslední z padesáti kutrů, které používal zdejší rybářský podnik do roku 1990. Muzeum je v jednom z domů na nábřeží a věnuje se hlavně zdejší historii rybolovu od poloviny 19. století do současnosti, výstavbě přístavu Sassnitz v letech 1889 až 1912, lodní dopravě (např. už od roku 1909 jezdil železniční trajekt ze Sassnitz do Trelleborgu) a námořní záchranné službě.

marina-Sassnitz Za návštěvu stojí i unikátní Muzeum podvodní archeologie, umístěné v budově starého trajektového terminálu. Představuje podmořské nálezy na německém pobřeží Baltského moře a informuje o podmořských vykopávkách. Mezi nejzajímavější zdejší exponáty patří část pravoboku hanzovní kogy z roku 1340, která se při plavbě ze Švédska potopila s nákladem vápence nedaleko Hiddensee, nebo zbytky slovanského člunu z roku 995, nalezeného u Ralswieku, který je restaurován přímo před očima návštěvníků. Sama prosklená budova muzea je památkově chráněná a poskytuje nádherný výhled na přístav a Baltské moře.

Od k severu se podél pobřeží rozkládá nejmenší německý národní park, Jasmund. Jeho sláva je založena hlavně na krásných bukových lesích a desítky metrů vysokých pobřežních křídových útesech, které díky erozi neustále mění svůj tvar. Přístav je ideálním východiskem pro pěší procházku k útesu Wissower Klinken, od kterého můžete vyšplhat až k centru národního parku u nejvyššího útesu Königstuhl. Pokud byste si chtěli útesy prohlížet ze své lodi, buďte velmi pečliví při navigaci! Až k přístavu Lohme na severu Rujány je zakázáno přibližovat se blíž než půl míle k pobřeží a tento zákaz se nevyplácí porušovat. Jak vím z vlastní zkušenosti, policie v Sassnitz má velmi rychlý člun a velmi aktivní příslušníky.

Článek vyšel v časopisu Yacht 5/2011

Moje návštěva: 19.5.2009 (Plavba kolem Rujány)

Odkazy: Sassnitz, Sejlerens Marina Guide

Poslední aktualizace: 4.6.2011

Vyhledávání

Nahoru ^

Creative Commons License
Miroslav Jaroš
Praha 8
Kontakt: Elektronická pošta, telefon 603 449 974
www.miroslavjaros.cz