Marína Ålesund

Norsko

Poloha: 62°28'20"N 6°09'12"E

Přístav Ålesund je vzdálen asi 8 mil od volného moře, přístup do městské maríny je ze severní strany ostrova Aspøya a navigace nepřináší žádné záludnosti, jen je třeba si dát pozor na nízký ostrůvek půl míle severozápadně od vjezdu. V noci vyznačuje vjezd do přístavu sektorový maják na západním vlnolamu.

Marína se nachází prakticky přímo v centru města na východní straně vnitřního přístavu a tvoří ji plovoucí mola, ke kterým se přistává bokem. Poplatek pro loď do délky 12 metrů činí 150 norských korun a zahrnuje i elektřinu, vodu a likvidaci odpadů.

Platí se ve stánku s občerstvením u mostu na konci přístavu, pod kterým jsou také umístěny záchody, sprchy a prádelna se sušárnou. Vstup do nich ovšem střeží mincovní zámek, takže doporučuji, aby posádka již předem sbírala norské desetikoruny a vstupovala hromadně.

Alesund, NorskoPřístav Ålesund se rozkládá na třech ostrůvcích těsně nad 62. rovnoběžkou a je nejenom největším norským rybářským přístavem, ale díky obrovskému požáru počátkem minulého století i perlou secesní architektury.

Alesund, NorskoPodle archeologů na území Ålesundu žijí lidé už devět tisíc let, ale písemně doložení jsou až Vikingové. Prvním zdejším slavným rodákem byl náčelník Rollo, který si při úspěšných výpravách na jih vybojoval Normandii, stal se tam roku 911 vévodou a jeho potomek Vilém to po bitvě u Hastings dotáhl až na anglického krále.

Díky snadnému přístupu z volného moře, obrovským lovištím ryb v okolí a chráněnému přístavu se z Ålesundu stal největší rybářský přístav v Norsku. Sušené tresky se odtud vyvážely nejenom do Španělska, ale i do Latinské Ameriky, a to vedlo k založení místních loděnic a dalšího souvisejícího průmyslu.

Alesund, NorskoKdyž byla v prosinci 1895, pouhé tři roky po spuštění newyorské první veřejné elektrárny na světě, uvedena do provozu zdejší městská parní elektrárna, na jejímž místě nyní stojí moderní ošklivá budova banky, měla již několik let v Ålesundu domovský přístav největší flotila rybářských parníků v Norsku, lovící ve velké části Severního Atlantiku.

Alesund, NorskoV noci na 23. ledna roku 1904 vypukl v jedné místní továrně požár, který se díky vichřici obrovskou rychlostí rozšířil po celém městě, postaveném převážně ze dřeva. Během pár hodin lehlo popelem na 850 domů, deset tisíc obyvatel přišlo o střechu nad hlavou a je neuvěřitelné, že při této katastrofě přišel o život jenom jeden člověk.

Za tři roky se místním obyvatelům podařilo vybudovat město nové, z nehořlavějších materiálů, a protože tenkrát byla v módě secese, téměř všech šest stovek domů bylo postaveno v tomto slohu. Ålesund je nyní součástí evropské sítě secesních měst, do které patří mimo jiné Glasgow, Barcelona, Vídeň nebo Nancy.

Alesund, NorskoS velkou pomocí při rekonstrukci města přispěl německý císař Wilhelm II. a tak mu za ni postavili v městském parku sochu. Kousek od ní pak v rámci oslav tisícího výročí dobytí Normandie vztyčili kopii sochy Vikinga Rolla, jejíž originál je v normandském Rouenu. Městský park byl založen roku 1885 východně od přístavu a vede z něj 418 schodů k moderní restauraci s kavárnou na vrcholu hory Aksla, odkud je nádherná vyhlídka na město i okolní ostrovy.

Naproti výše zmiňovanému stánku s občerstvením, na druhé straně mostu, je v památkově chráněné budově Secesní centrum a Umělecké muzeum s nádhernou původní výzdobou interiérů, dokumentující jedinečnou architektonickou historii města a tvorbu umělců z kraje Møre a Romsdal.

Alesund, NorskoZápadně od vjezdu do vnitřního přístavu stojí Muzeum rybolovu, seznamující návštěvníky s produkcí sušených tresek a dalších rybích výrobků, výrobou oleje z tresčích jater a starými zaniklými řemesly, jako je třeba bednářství. Jeho budova pochází z roku 1861 a je jednou z mála, které unikly ničivému požáru na počátku minulého století.

Alesund, NorskoNenechte se také zmýlit starobyle vypadajícím kostelem ve svahu nad přístavem. Ani on požár nepřežil, je nově postavený z betonu, obložený kamenem, vyzdobený krásnými freskami a vitrážemi a zdejší varhany jsou jedny z největších v Norsku.

Na východním břehu kousek od maríny pak naleznete Městské muzeum s množstvím fotografií a artefaktů z historie Ålesundu. Kromě požáru v roce 1904 jsou zdejší expozice věnované rybolovu, lodím, 2. světové válce a velký model města z roku 1898 dokumentuje, jak to tu vypadalo před požárem.

Pět kilometrů východně od přístavu stojí za návštěvu několik zajímavých muzeí a skanzenů v Sunnmøre. Můžete zde chodit mezi více než padesáti starými dřevěnými domy, prohlédnout si archeologickou expozici, lodní muzeum, navštívit statek z počátku 18. století nebo se vydat na výlet vikingským drakkarem.

Na opačné straně, na ostrově Hessa tři kilometry západně od přístavu, nedávno otevřeli obrovské mořské akvárium, citlivě zasazené do přírody mezi oceánem a skalnatými horami na pobřeží. Vstupné stojí 170,- NOK a z centra Ålesundu do něho jezdí každou hodinu autobus.

Alesund, Norsko Alesund, Norsko Alesund, Norsko Alesund, Norsko Alesund, Norsko Alesund, Norsko

Moje návštěva: 2.7.2013 (Plavba pod Polární kruh)

Navigace

Skip Navigation Links.
Collapse Úvodní stránkaÚvodní stránka
Collapse JachtingJachting
Expand Setkání Baltských krys 2017Setkání Baltských krys 2017
Expand Na start ČANY Offshore Cup 2016Na start ČANY Offshore Cup 2016
Expand Labem proti proudu 2015Labem proti proudu 2015
Expand S Drahou na Baltu 2015S Drahou na Baltu 2015
Expand Z Baltu do Bretaně 2014Z Baltu do Bretaně 2014
Expand Plavba pod polární kruh 2013Plavba pod polární kruh 2013
Ztroskotání Agnes 2012
Expand S Eternity na Baltu 2011S Eternity na Baltu 2011
Expand Plavba na Channel Islands 2011Plavba na Channel Islands 2011
Expand Plavba do Osla 2010Plavba do Osla 2010
Expand Plavba na Bornholm 2009Plavba na Bornholm 2009
Expand Plavba kolem Rujány 2009Plavba kolem Rujány 2009
První plavba do Davle 2009
Plachtění na Orlíku 2008
Expand Holandsko na lodi 2002Holandsko na lodi 2002
Expand Mariny na BaltuMariny na Baltu
Collapse Mariny v NorskuMariny v Norsku
Portsmouth, jižní Anglie
Oban, západní Skotsko
Půjčovny plachetnic a motorových lodí v ČR
Setkání Klubu La Grace 2012
Briga La Grace - výroba takeláže 2009
Potopení plachetnice Wyvern
Polární loď Fram
Ponorka HMS Otus
Replika ruské fregaty Shtandart
Strava na anglické lodi
Expand Subaru ForesterSubaru Forester
Expand Arthur RansomeArthur Ransome
Expand Loděnice VltavaLoděnice Vltava
145. let Pražské paroplavební společnosti
Poslední parní víkend
Chrustenická šachta a Solvayovy lomy
Pomsta Městské policii

Vyhledávání

Nahoru ^

Creative Commons License
Miroslav Jaroš
Praha 8
Kontakt: Elektronická pošta, telefon 603 449 974
www.miroslavjaros.cz