Záhadné vody

Plachetnice Hastrman, mapa Záhadných vod a další informace

Skip Navigation LinksÚvodní stránka > Arthur Ransome > Kniha Záhadné vody

Arthur Ransome napsal knihu Secret Water v roce 1939. V prvním českém překladu vyšla pod názvem Tábor u tajuplného moře, v dalších vydáních již jako Záhadné vody.

Celý příběh se odehrává v oblasti Walton Backwaters, zhruba osm kilometrů jižně od přístavu Harwich na východním pobřeží Anglie. V roce 2010 natočil anglický filmař a jachtař Dylan Winter film Sailing around Britain, jehož krátkou ukázku z oblasti Záhaných vod si zde můžete prohlédnout.
Celé DVD lze za 15£ zakoupit na jeho stránkách.

Lodě v knize "Záhadné vody"

Kutr Hastrman

Nancy BlackettKutr Hastrman (v anglickém originálu má jméno Goblin) je skutečná 28 stop dlouhá plachetnice, postavená v roce 1931 v Littlehamptonu.

Roku 1934 ji za 525 liber koupil Arthur Ransome, přejmenoval ji na Nancy Blackett a podnikal s ní plavby kolem východního pobřeží Anglie a po Severním moři.

Protože se jeho manželce zdála lodní kuchyně malá, v roce 1937 si nechal postavit větší plachetnici Salina King a o rok později Nancy Blackett prodal.

Během následujícího půlstoletí vystřídala plachetnice Nancy Blackett dalších pět majitelů a v roce 1988 ji ve velmi zchátralém stavu koupil Michael Rines, který ji během roku tvrdé práce zrekontruoval do původní krásy.

Plachetnice je nyní majetkem The Nancy Blackett Trust a každý rok si mnoho Ransomových fanoušků může vychutnat zážitek z plavby na této nádherné lodi.

Dračice

Dračice (v originále Speedy), vrak obývaný Mastodontem, pravděpodobně nemá nějakou konkrétní předlohu. Na pobřeží ale hnila spousta starých vyřazených lodí a z Ransomových ilustrací vyplývá, že se jednalo o tzv. temžský člun neboli Thames Barge.

Racek

Plachetnice Racek (v originále Lapwing) je zcela fiktivní loď. Loď stejného jména měli Ransomovi přátelé, manželé Buskovi, ale ta rozhodně nevypadala tak, jak je popisováno v knížce.

Čaroděj a Světluška

Coch-y-Bonddhu, předloha SkarabaDvě malé plachetnice Čaroděj a Světluška (v originále Wizard a Firefly) patrně neměly nějakou konkrétní předlohu, jednalo se o malé ploutvové plachetnice s klinkerovou obšívkou a lugrovým oplachtěním, kterých i dnes pluje v Anglii spousta a stále ještě se staví.

Když Arthur Ransome psal Záhadné vody, patřila mu nejenom Salina King, ale i malá otevřená plachetnice Coch-y-bonddhu, jež se stala předlohou pro plachetnici Scarab z knihy Piktové a mučedníci.
Čaroděj
a Světluška by pravděpodobně vypadaly podobně.

Arthur Ransome vlastnil plachetnici Coch-y-bonddhu nejdéle ze všech svých lodí, od roku 1934 do poloviny padesátých let. V roce 1992 její vrak získala The Arthur Ransome Society a po náročné rekonstrukci byla plachetnice umístěna v muzeu parníků ve Windermere.
Od uzavření muzea je vystavena ve Windermere School, kde si ji můžete na požádání prohlédnout.

Místa z knihy "Záhadné vody"

Almina chata

Název domu slečny Powellové, ve kterém byli ubytováni Walkerovi, překládá paní Wolfová jako Almina chata.
Originální název je Alma Cottage, majitelem je John Pugh a i dnes si zde můžete pronajmout letní byt.
Telefon už ovšem není Woolwerstone 30 jako v knížce, ale 01453 872551.

Hráz u Ježibaby, brod a další

Na stránkách Geograph lze nalézt spoustu fotografií míst z knihy Záhadné vody. Například takhle dnes vypadá dům ježibaby, brod na ostrov přes Rudé moře a Rašelinná říše.

Záhadné vody a Rudé moře

Oblast Walton Backwater je jachtařsky velmi zajímavá, ale značně náročná na navigaci. Lodě s větším ponorem by se sem prakticky vůbec neměly odvažovat, zejména za odlivu, a protože většina plavebních znaků není osvětlena, rozhodně se nedoporučuje zde plout potmě.

Do přístavu v městečku by dnes už nedoplul nejenom Racek, ale ani Nancy se Světluškou, protože bývalý plavební kanál k městu je tak zanesený, že za odlivu vystupuje dno na některých místech i tři metry nad hladinu a plout zde lze pouze za přílivu. A i tak občas dochází k problémům. Bazén v maríně Walton Yacht Basin sice má hloubku 2 metry a je uzavřen vraty, aby se v něm udržela voda, jenže když je občas nízký příliv, tak ta vrata nesmí otevřít, aby si vodu z přístavního bazénu nevypustili.
Jediná rozumná možnost stání s lodí tak je v Titchmarsh Marina na jižním pobřeží Rudého moře.

Protože s námořní mapou se český čtenář Ransomovek asi často nepotká, dovolte krátké vysvětlení:
Čísla na mapě udávají hloubku vody v metrech při odlivu (ve skutečnosti je to trochu složitější, ale pro vysvětlení to takhle stačí). Pokud je číslo podtržené, tak značí jak vysoko ční při odlivu dno nad hladinu.
Aktuální hloubku v požadovaném čase musím vypočítat podle přílivových tabulek.
Přílivové tabulky pro Walton-on-the-Naze jsou například zde.

Klikni pro zvětšení

Nahoru ^

Creative Commons License
Miroslav Jaroš
Praha 8
Kontakt: Elektronická pošta, telefon 603 449 974
www.miroslavjaros.cz