Plavba kolem Rujány

Poslední den plavby z maríny Lohme do maríny Breege

Kap ArkonaJe to zvláštní, že se nám nikdy nepodaří odplout před desátou.
I dneska vyjíždíme v půl jedenácté, jako jedni z posledních. Má to tu výhodu, že můžeme pozorovat ostatní lodě při vyplouvání a poučit se z jejich chyb.

Vítr se od včerejška úplně otočil, místo východní šestky vane západní pětka. A protože marína v Lohme není krytá ani od západu, fouká zase přesně kolmo na stání a jakmile loď vyjede, strhne jí špičku směrem od vjezdu. Ať se zatím kapitáni snažili jak chtěli, vždycky museli nakonec vycouvat před bazén, tam loď otočit a pak vystartovat mezi vlnolamy na sever. Až na dva.

Jeden měl 41 stop dlouhou plachetnici i s příďovým propelerem, který mu nepomohl. Vítr mu také strhnul špičku, také musel vycouvat, ale navíc si málo nadjel a boční vítr ho strhnul mezi vlnolamy na stranu a loď škrtla kýlem o dno. Šmankote, to byla pecka!

Druhý si nechal zadní lano hozené kolem vyvazovacího kůlu, povyjel, opřel se o kůl bokem a tak mu loď pěkně do směru natočil vítr. Z toho si bereme příklad.

Rybářská loďManévr se nám bohužel nepovedl, takže jsme také museli vycouvat, otočit se až u vjezdu a propálit to mezi vlnolamy na plný plyn pryč.

Rybářská loďVytahujeme hlavní plachtu na druhý ref, genu skoro naplno a ostře proti větru míříme k mysu Arkona a potom dál, kolem rybářských lodí s turisty ze Sassnitz na volné moře. Svítí sluníčko, polojasno, teplo, krásný vítr, prostě celý den si užíváme parádní jachting a litujeme, že dnes naše plavba končí, když je tak povedené počasí a když nám zbylo tolik jídla.

V půl třetí točíme zpět na jihozápad a míříme do průlivu mezi Rujánou a Hiddensee. Vítr slábne, ale drží směr, takže v půl šesté vplouváme do závětří Hiddensee, pak obrat doleva na východ a i v té uzoulinké plavební dráze plachtíme až do půl deváté, kdy přistáváme v Breege.

Co říct závěrem?
Kolegové z posádky prohlásili, že na Balt už ne, že zase do Chorvatska.
Já jsem se hned po návratu přihlásil na další přeplavbu na Bornholm, kterou AZ Euro Yachting pořádala v září. To jsme již na Bornholm dopluli a i o téhle plavbě se zde zanedlouho objeví nějaké povídání a fotografie.
Takže je to hodně individuální, ale podle mě stojí za to Balt alespoň vyzkoušet.

Několik rad k maríně Breege:

Krátkodobě se dá auto parkovat přímo u mola (1€ za hodinu, v noci parkování zdarma), dlouhodobé parkování je za 2€ na den asi 300 metrů daleko: Vyjet z mariny kolem hotelu MOLA Yachting, na hlavní doleva, druhou ulicí doprava. Platí se v automatu na parkovišti a v noci se tam parkuje zadarmo.

Vozíků je v marině málo a jakmile ho necháte opuštěný u lodi, někdo vám ho šlohne.

WC a sprchy jsou na parkovišti vedle Hafenmeistera a kapacitně zcela nedostačují provozu.

Čerpací stanice je otevřena denně od 8 do 10 hodin a odpoledne v různé dny různě. V pátek do šesti hodin.

Ve stánku na molu mají za 2,50€ výtečnou uzenou rybu v housce.

V hotelu MOLA Yachting dostanete dobré pivo a nedělají si večer příliš velké starosti se zavírací hodinou.

Předchozí: Z Thiessow do Lohme

Nahoru ^

Creative Commons License
Miroslav Jaroš
Praha 8
Kontakt: Elektronická pošta, telefon 603 449 974
www.miroslavjaros.cz