Marina Kåseberga

Baltské moře | Švédsko

Skip Navigation LinksÚvodní stránka > Jachting > Mariny na Baltu > Marina Kåseberga, Švédsko

Poloha: 55°23'00"N 014°03'48"E

Na jižním pobřeží Švédska, 8 mil východně od přístavu Ystad nedaleko rybářské vesnice Kåseberga, stojí na pobřežním útesu jeden ze sedmi švédských divů – Ales Stenar.

Rybářský přístav v Kåseberga je malý a bohužel také dost zanesený, hloubka se pohybuje od dvou do dvou a půl metru a příjezdový koridor není o mnoho hlubší. Pro návštěvníky je určeno dvacet stání u jižního vlnolamu, u kterého se vyvazuje bokem, ale po dohodě s rybáři lze stát i na opačné straně.

V přístavu je také skluz, opravna motorů, stanoviště námořní záchranné služby a muzeum záchranných člunů.

Přístavní poplatky se platí v krámku na pobřeží a zahrnují i elektřinu a použití sprchy.

Když se vydáte kolem krámku se zmrzlinou po strmé pěšince nahoru na útesy a na prvním rozcestí zahnete doleva, dojdete po pár stech metrech na pastvinu, na které stojí 59 megalitů z konce 8. století, sestavených do tvaru vikingské lodi. Kamenů bylo původně šedesát, jeden se v průběhu staletí ztratil a několik z těch stávajících při opravách na počátku minulého století o kousek posunuli.

Ales Stenar V minulosti se soudilo, že celá stavba sloužila jako pohřebiště některého z místních králů, ale archeologové nikde nenašli žádný hrob. Kamenná loď je přesně orientována ve směru severozápad-jihovýchod, je z ní výhled po celém jižním obzoru a při západu a východu slunce ve dnech slunovratů dopadají sluneční paprsky na nejdůležitější kameny, takže si můžete vybrat, zda se jednalo o vikingskou astronomickou observatoř nebo o svatyni.

Návštěvu si načasujte nejlépe na časné ráno či pozdní večer, kdy odsud zmizí turisté a budete si moci vychutnat toto tajuplné místo v klidu a v soukromí. A protože je místní dobytek neuvěřitelně zvědavý, kamarádský a naprosto všežravý, dávejte si pozor na odložené věci.

Článek vyšel v časopisu Yacht 1-2/2011

Moje návštěva: 9.9.2009 (Plavba na Bornholm)

Poslední aktualizace: 3.6.2011

Vyhledávání

Nahoru ^

Creative Commons License
Miroslav Jaroš
Praha 8
Kontakt: Elektronická pošta, telefon 603 449 974
www.miroslavjaros.cz