S Eternity na Baltu

Plavba ze Stockholmu na ostrov Rånö

Skip Navigation LinksÚvodní stránka > Jachting > S Eternity na Baltu 2011 > Ze Stockholmu na ostrov Rånö

SkurusundbronVzbudil jsem se v osm, do obličeje mi svítilo slunce a ve spacáku bylo hrozné horko. Na jarní plavby je ten polární Coleman dobrý, ale na podzimní si asi budu muset pořídit nějaký lehčí.

Zhltli jsme k snídani čerstvý český chleba (Jirka i já jsme přivezli každý jeden bochník) s paštikou a po deváté hodině Eternity vyplula.

Jachting na BaltuStanda zvolil kratší jižní plavební trasu mezi ostrovy pod mostem Skurusundbron. Jedeme samozřejmě na motor, protože průliv je úzký a kopce kolem vysoké. Slapská přehradní nádrž proti tomu tady vypadá jako široká vodní plocha se stabilním větrem. Na břehu stojí různobarevné domky, vypadá to, jako kdyby trávník sekali i uprostřed lesa a já si znovu uvědomuji, že čím dál se dostávám při plavbách na sever Skandinávie, tím víc vypadá okolí spíš jako model, než jako skutečná krajina.

Jachting na BaltuV jedenáct hodin míjíme ostrov Štírů, známý ze stejnojmenné knihy Josefa Rösslera. Je to pro mne docela překvapení. Nějak jsem si podle vyprávění ten ostrov vždycky představoval menší a vzdálenější od civilizace.

Jachting na BaltuEternity je 8,5 metru dlouhá ocelová plachetnice s dlouhým kýlem a tak mi plavba na ní přináší několik jachtařských premiér. Je to nejmenší plachetnice, na které jsem zatím byl na moři. Nikdy jsem ještě neplul na lodi s dlouhým kýlem, pínou jsem řídil loď naposledy na orlické přehradě a poprvé jsem na lodi, která nemá rolfok. Standa má zdvojený přední stěh a dvě plachty – genu, uvázanou na levobočním zábradlí, a kosatku, uvázanou na pravobočním zábradlí – a otěže a výtah se jen jednoduše přepnou na tu správnou plachtu. Jednoduché, praktické.

Taky jsem ještě nikdy neplul na lodi, kde by kapitán nepustil posádku do kuchyně a vařil sám. Je to jeho loď, ví co kde má uloženo a nechce, aby mu v tom cizí lidé dělali čurbes, to je logické, ale stejně si připadám hloupě, když si pohodlně sedím v kokpitu, zatímco Standa dole rachotí rendlíky. Nutno přiznat, že vaří dobře.

Jachting na BaltuPropluli jsme kolem jakési repliky vikingské pevnosti, na obloze se začala seskupovat kupovitá oblačnost a slunce občas zalezlo za mrak, ale pořád bylo krásně teplo a jel jsem jen v tričku. A zdálo se, že snad konečně začne trochu foukat.

Začalo. Před třetí vytahujeme genu, v příjemném větru děláme necelých pět uzlů a plachtíme až do večera. Bohužel se ochladilo, takže jdu nejdřív do košile a později si beru i bundu.

Rånö Chvilku před cílem dnešní plavby se před námi vytvořil vzorový kumulonimbus, ze kterého pršelo a lítaly blesky, ale povedlo se nám se tomu lijavci vyhnout. V půl šesté přistála Eternity v zátoce na severním pobřeží ostrova Rånö (58° 56.217’N, 18° 10.529’E). Upluli jsme 35 mil, z toho 11 na plachty.

Opět s Jirkou žasneme: Do pobřežních skal jsou zaražena vyvazovací oka, přímo u lodi máme betonové ohniště s grilovací mřížkou, kdybychom ulovili nějakou rybu, a o kousek dál stojí čisté kadibudky s papírem a odpadkové koše na tříděný odpad. Vše zdarma k použití.

Rånö U kadibudek píšou na tabuli, že se to tu jmenuje Ráj štik, a tak Standa s Jirkou vyráží na štiky. Já zkusil vlézt do lesa a najít nějaké houby, ale to moc dobře nedopadlo. Ostrov se tomu lijáku nevyhnul a tak popojít kousek do vnitrozemí znamená zapadnout po kotníky do vodou nacucaného mechu a zamotat se každé tři kroky do husté mokré pavučiny. Pokud se tomu chcete vyhnout, dostanete se na žulovou skálu porostlou drobným lišejníkem, která po dešti klouže jako čert.

Nepotkal jsem ani prašivku a štiky taky nebraly. Jedinou houbu nakonec našel Standa, jenomže jí nezodpovědně rozsedl, když mu při nastupování na loď na mokré skále ujely nohy a spadl do vody.

Předchozí: Úvod Následující: Z ostrova Rånö na ostrov Spårö

 

Navigace

Skip Navigation Links.
Collapse Úvodní stránkaÚvodní stránka
Collapse JachtingJachting
Expand Setkání Baltských krys 2017Setkání Baltských krys 2017
Expand Na start ČANY Offshore Cup 2016Na start ČANY Offshore Cup 2016
Expand Labem proti proudu 2015Labem proti proudu 2015
Expand S Drahou na Baltu 2015S Drahou na Baltu 2015
Expand Z Baltu do Bretaně 2014Z Baltu do Bretaně 2014
Expand Plavba pod polární kruh 2013Plavba pod polární kruh 2013
Ztroskotání Agnes 2012
Collapse S Eternity na Baltu 2011S Eternity na Baltu 2011
Expand Plavba na Channel Islands 2011Plavba na Channel Islands 2011
Expand Plavba do Osla 2010Plavba do Osla 2010
Expand Plavba na Bornholm 2009Plavba na Bornholm 2009
Expand Plavba kolem Rujány 2009Plavba kolem Rujány 2009
První plavba do Davle 2009
Plachtění na Orlíku 2008
Expand Holandsko na lodi 2002Holandsko na lodi 2002
Expand Mariny na BaltuMariny na Baltu
Expand Mariny v NorskuMariny v Norsku
Portsmouth, jižní Anglie
Oban, západní Skotsko
Půjčovny plachetnic a motorových lodí v ČR
Setkání Klubu La Grace 2012
Briga La Grace - výroba takeláže 2009
Potopení plachetnice Wyvern
Polární loď Fram
Ponorka HMS Otus
Replika ruské fregaty Shtandart
Strava na anglické lodi
Expand Subaru ForesterSubaru Forester
Expand Arthur RansomeArthur Ransome
Expand Loděnice VltavaLoděnice Vltava
145. let Pražské paroplavební společnosti
Poslední parní víkend
Chrustenická šachta a Solvayovy lomy
Pomsta Městské policii

Vyhledávání

Nahoru ^

Creative Commons License
Miroslav Jaroš
Praha 8
Kontakt: Elektronická pošta, telefon 603 449 974
www.miroslavjaros.cz