Z Ålesundu do Trondheimu

Plavba pod polární kruh na plachetnici BAGATELA, 21.6. až 6.7.2013

Plavba v Norsku V úterý 2.7.2013 v sedm ráno budím loď a o půl hodiny později již odrážíme od mola v Ålesundu a pokračujme k severu znakovanou plavební trasou kolem letiště na ostrově Vigra.

Je polojasno, slaboučce fouká od severovýchodu, a protože míříme na severovýchod, opět si užíváme rekreačního naftingu. Plujeme po úplně hladkém fjordu, okolní kopce mají vrcholky v mracích a leží na nich sníh. Jsme zhruba 240 mil od severního polárního kruhu, ale je celkem příjemně, jsem ve službě v džínách, košili a bundě, jen do croksů jsem si vzal tlusté vlněné ponožky. Už po tom pátečním slejváku konečně uschnuly.

Plavba do NorskaNa vodě občas projede nějaký přívoz a potkali jsme jeden námořní podvalník, sloužící zřejmě pro obsluhu ropných plošin, jinak je všude pusto a prázdno.

Břehy jsou dnes mnohem přívětivější. Místo strmých skalních stěn je většinou jen příkrý svah, na který se vejde i vesnička s pastvinami a polem, a místo špičatých vrcholků tvoří kopce na pobřeží jen takové kulaté boule.

Na hlídku od 17. hodiny si beru pod bundu i flísku. Původně jsme chtěli přespat v Budu, ale nakonec to svorně zamítáme, za úplného bezvětří se protahujeme rozbouřenou úžinou mezi ostrovy Nørdre Odden a Tjønnøya, naposledy při naší plavbě vyplouváme na volné moře a v dlouhých oceánských vlnách kopírujeme pobřeží. V 18:43 překračujeme 63° severní šířky.

Plavba do NorskaProtože máme opravdu spoustu času, zaplouváme do Kristiansundu a těsně před půlnocí se zde vyvazujeme na konci mola pro hosty.
Je poměrně zvláštní, že jsme dál na severu a přesto je dnes větší tma než při obeplouvání Stattu. Už týden plujeme bez předpovědi počasí a když jsme tak po přistání, popíjejíc na mole pivo, koukali na oblohu, zjistili jsme, že pranostiku o tom, jaké počasí věští ranní nebo večerní červánky, si každý pamatujeme jinak. Po krátké diskuzi nám ale došlo, že když je půl jedné v noci, stejně nevíme zda jsou tyhle červánky ranní nebo večerní, a tak jsme šli spát.

Plavba do NorskaVe středu ráno byl zase raketový start, 9:55 budíček a 10:23 už vyplouváme od mola. Stihli bychom to i dřív, jenže Standa s Pavlem hledali jak zaplatit za naše noční stání. Nenašli nic.
Nikde nebyla žádná kancelář správce, nikde nebyl ani človíček, žádná cedule s informacemi, žádný kastlík na peníze. Když není jak a komu zaplatit, odplouváme bez tedy placení.

Je krásné teplo, jedu jenom v košili, z jasné oblohy svítí slunce a od severu vane slabý větřík. Jen na genu vplouváme do Vinefjordu a protože dnešní plavbu už pojímáme opravdu rekreačně, neboť do cíle nám zbývá jen 100 mil a máme na ně čtyři dny, vytahuje Standa rybářské náčiní a zatímco já kormidluji, lovecké trio se pokouší ulovit večeři.

Plavba do NorskaZpočátku dost neúspěšně, i když možná že kdyby si kapitán sundal ochranné silikonové návleky na koncích háčku, třeba by mu to šlo od počátku lépe. Takhle chytil první makrelu v poledne Jarda.

Vítr se postupně stáčel na jihozápad a sílil, zanedlouho už Bagatela uháněla rychlostí přes čtyři uzly skoro na zaďák a já si říkal, že žádná ryba nemůže být tak blbá, aby se hnala za návnadou, prchající touhle rychlostí. Omyl, může; ve 14:45 chytil další makrelu v plné rychlosti Pavel.

Plavba do NorskaV šest večer vítr skončil, jako kdyby ho vypnuli vypínačem. Pokračujeme na motor a Jarda dělá k večeři smažený úlovek dne s bramborovou kaší. Uzenou makrelu jsem doma nikdy moc nemusel, ale tohle nebyla večeře, to byla pohádka.

V deset večer se blížíme k fjordu Trondheimsleia, na zalesněném hřebeni plane obrovský oheň a zdá se mi, jako by měli místní Vikingové nějakou slavnost. Po pár minutách je ale jasno, že Vikingové s tím nemají nic společného. Pavel zahnul za výběžek ostrova, tam byla fabrika a ten oheň jí šlehal z komínu.

Plavba do NorskaČeká nás teď 40 mil plavby pořád rovně fjordem. Od jedné do dvou kormidluji podle břehu já a je to dost nuda. Celou další službu od pěti do šesti jsem se těšil, že na mne konečně vyjde zatáčka, ale nevyšla. Do Trondheimsfjordu zatáčí až Pavel v 6:09, kdy se také dostáváme na nejsevernější bod naší plavby: 63°39'7". Necelé tři stupně nám chybí k severnímu polárnímu kruhu.

Plavba do NorskaKrátce po poledni přistáváme u mola pro návštěvníky v maríně Skansen v Trondheimu.

Bagatela ze Štětína uplula 1020 námořních mil za 13 dní se čtyřmi zastávkami ve Skagenu, Askvollu, Ålesundu a Kristiansundu. V celkovém součtu se ukázalo, že jsme upluli víc na motor než na plachty, ale ten rozdíl byl skutečně jenom pár mil.

Po přistání děláme pořádek v zásobách pro další posádku.
Zbývá nám spousta rumu, tatranek, bramborových kaší a konečně jsme objevili i jiné polévky, než ty se šunkovými knedlíčky. Bohužel nikdo teď polévku nechce.

Plavba do NorskaK obědu ohříváme kuře na cibuli v hořčičné omáčce, zalézáme se konečně v klidu prospat a večer pak věnujeme likvidaci přebytečného rumu a vyhodnocení celého zážitku. Díky našemu střídání jsem zatím nikdy neměl možnost spatřit v plné kráse Jardův speciální spací pytel do polárních oblastí a je to tedy opravdu neuvěřitelný zážitek.

Plavba do NorskaV pátek ráno se budím až v půl desáté a trolové nám ukazují, jak bychom také mohli mít, kdyby se naštvali.
Venku je zataženo, šedo, leje a je chladno. Sice se dá pobíhat jen v tričku, ale žádný luxus to není, vůbec se nám nechce z lodi a tak jen tak různě hovoříme a popíjíme čaj, rum, kávu a rum.

Po ustání deště jsme dobrali v čerpací stanici na vedlejším mole naftu do kanystrů, došli najít nádraží a prošli si město. Na to, že zde korunují norské krále, tedy není Trondheim nic moc. Zřejmě tady také často hořelo a tak toho z původní zástavby moc nezbylo, jenom kolem přístavu ještě stálo pár dřevěných domků, protože tam měli vodu na hašení po ruce. Ve tři už jsme zase byli na lodi, uvařili oběd a zahájili odpolední spánek. Opět začalo pršet.

Plavba do NorskaPlavba do NorskaPlavba do Norska

Zítra si během dne zabalíme a večer přijede druhá parta, která dopraví Bagatelu do Tromsø. Tam si ji za dva týdny převezme Pavel Elstner se Zdeňkem Žižkou a jejich posádkou a vyrazí na Špicberky. Bohužel bez nás. Snad se mi podaří se tam podívat někdy příště. Nám letí v neděli ráno letadlo do Prahy.

 

Navigace

Skip Navigation Links.
Collapse Úvodní stránkaÚvodní stránka
Collapse JachtingJachting
Expand Setkání Baltských krys 2017Setkání Baltských krys 2017
Expand Na start ČANY Offshore Cup 2016Na start ČANY Offshore Cup 2016
Expand Labem proti proudu 2015Labem proti proudu 2015
Expand S Drahou na Baltu 2015S Drahou na Baltu 2015
Expand Z Baltu do Bretaně 2014Z Baltu do Bretaně 2014
Collapse Plavba pod polární kruh 2013Plavba pod polární kruh 2013
Ztroskotání Agnes 2012
Expand S Eternity na Baltu 2011S Eternity na Baltu 2011
Expand Plavba na Channel Islands 2011Plavba na Channel Islands 2011
Expand Plavba do Osla 2010Plavba do Osla 2010
Expand Plavba na Bornholm 2009Plavba na Bornholm 2009
Expand Plavba kolem Rujány 2009Plavba kolem Rujány 2009
První plavba do Davle 2009
Plachtění na Orlíku 2008
Expand Holandsko na lodi 2002Holandsko na lodi 2002
Expand Mariny na BaltuMariny na Baltu
Expand Mariny v NorskuMariny v Norsku
Portsmouth, jižní Anglie
Oban, západní Skotsko
Půjčovny plachetnic a motorových lodí v ČR
Setkání Klubu La Grace 2012
Briga La Grace - výroba takeláže 2009
Potopení plachetnice Wyvern
Polární loď Fram
Ponorka HMS Otus
Replika ruské fregaty Shtandart
Strava na anglické lodi
Expand Subaru ForesterSubaru Forester
Expand Arthur RansomeArthur Ransome
Expand Loděnice VltavaLoděnice Vltava
145. let Pražské paroplavební společnosti
Poslední parní víkend
Chrustenická šachta a Solvayovy lomy
Pomsta Městské policii

Vyhledávání

Nahoru ^

Creative Commons License
Miroslav Jaroš
Praha 8
Kontakt: Elektronická pošta, telefon 603 449 974
www.miroslavjaros.cz